Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

DCHS Track

Home > breadcrumbs: DCHS Athletics > breadcrumbs: DCHS Track >

Working...

Ajax Loading Image

 

2017 Track Schedule

March 16, 2017

Date Time Place Girls' Team Boys' Team Individual Placers
Friday, March 31 3:00 p.m. Rawlins County Cancelled ------- ------------
Friday, April 7 3:00 p.m. Norton - 7 teams 5th 6th Brittney Wesley - 1st, long jump (16-6.5) 3rd, 100m (13.40); Cindy Sheaffer - 2nd, 800m (2:48.64), 3rd- Girls' 4X400 -Sheaffer, Kensey Garrett, Skyler Brown, Faith Meitl (4:54.15); Evan Shobe - 3rd, pole vault (11'6); 

Complete Results

Tuesday, April 11 3:00 p.m.

Stockton - 7 teams

2nd 7th Brittney Wesley - 1st in long jump (16-10.25), 2nd in 100m (12.68); Cindy Sheaffer - 3rd, 800m (2:54.44); Tristen Davis - 1st, 3200m (13:49.84), 2nd, 1600m (6:40.47); Courtlyn Waterman - 3rd, 3200m (17:13.13), Anna Carter - 2nd, discus (99-6.5); Micha Peterson - 3rd, 1600m (7:21.43); Isaiah Mason - 2nd, 300m hurdles (47.83) 

Complete Results

Tuesday, April 18 3:00 p.m. Plainville - 11 teams 7th 11th

Brittney Wesley - 1st in long jump (16'11), 3rd in 200m (27.38); Kara Haselhorst - 3rd in 100m hurdles (18.37); 4X800 Relay -3rd (12:43.22) (Davis, Capps, Meitl, Garrett); Faith Meitl - 3rd in pole vault (7'6); Evan Shobe - 3rd in pole vault (11')

Complete Results

Tuesday, April 25 3:00 p.m. St. Francis - 9 teams 5th 7th

Evan Shobe - 1st in pole vault (11'6), Cindy Sheaffer - 3rd in 800m (2:46.20), Tristen Davis - 3rd in 3200m (14:12.32), Chelsea McCarty - 3rd in javelin (89-4), Faith Meitl - 3rd in pole vault (6'6), Tyler McHugh - 3rd in 400m (55.54), Isaiah Mason - 2nd in 300m hurdles (48.19)

Complete Results

Thursday, April 27 3:00 p.m. Trego - 12 teams 9th 12th

Brittney Wesley - 1st in long jump (16'6), 3rd in 100m (13.56), Evan Shobe - 2nd in pole vault (11'6)

Complete Results

Monday, May 1 3:00 p.m. Rawlins County     Canceled - snow
Tuesday, May 2 3:00 p.m. Oberlin     Canceled - snow
Friday, May 5 3:00 p.m. Dundy County, NE (10 teams) 7th 8th Tristen Davis - 5th in 3200m (14:19.33); Maddie Johnson - 3rd in high jump (4'8); Tyler McHugh - 5th in 400m (53.51) and 6th in 800m (2:15.71); Evan Shobe - 2nd in pole vault (12')
Thursday, May 11 3:00 p.m. NWKL at Sharon Springs 2nd 7th League Champions - Brittney Wesley: 100m (13.23), 200m (27.50), long jump (17'6.5); Skyler Brown - pole vault (7'6); Evan Shobe - pole vault (12'); Other placers: Cindy Sheaffer- 3rd in 800m (2:52.50); Tristen Davis - 4th 1600m (6:37.19) 3rd in 3200m (13:52.81); Micha Peterson - 6th 1600m (6:53.38), 6th 3200m (14:52.07); Kara Haselhorst - 5th in 100m hurdles (18.29); 4x100 relay - 3rd (55.56) Sporn, VanVleet, Meitl, Wesley); 4x400 relay - 3rd (4:46.81) Sheaffer, Meitl, Sporn, VanVleet; Anna Carter - 4th in shot put (33'6), 5th in javelin (94'11); Maddie Johnson - 2nd in high jump (4'10); Alyssa Van Vleet - 4th in high jump (4'8); James Garner - 5th in 200m (25.58); David Waterman - 6th in 3200m (12:50.76); Isaiah Mason - 5th in 300m (50.55); Dante Robertson - 4th in shot put (39'10.5) and in javelin (139'8); Reegon Witt - 5th in discus (107'5); 
Friday, May 19 3:00 p.m. Regionals at Hill City      
Friday, May 26   STATE TRACK - Wichita      

 

2017 Track Schedule

Date Subject Posted by:
No feedback has been posted yet. Please post yours!

Back To Top