Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Junior High Sports

Home > breadcrumbs: DCHS Athletics > breadcrumbs: Junior High Sports >

Working...

Ajax Loading Image

 

Jr. High Track - 2017 Schedule and Results

March 17, 2017

Date Time Place Girls' Team Boys' Team Individual Placers
Thursday, April 6 9:30 a.m. Norton - 11 teams

7th Grade - 11th

8th Grade - 7th

7th Grade - 7th

8th Grade - 11th

Kaitlyn Howland - 1st long jump (13-5), 2nd 400m (1:09.19), Lily Hendrickson - 3rd high jump (4-6); Hunter Garner - 1st long jump (15-8.5), 2nd 100m (13.30), 

Complete Results

Tuesday, April 11 1:00 p.m. Rawlins County - 8 teams 6th 3rd Kaityn Howland - 1st, long jump (14-1.75), 3rd, 400m (1:09.96); Girls' 4X100 (Howland, Ketterl, Ketterl, Koerperich) - 3rd (58.37); Girls' 4X200 (Anderson, Fortin, Jensen, M Ketterl) - 2nd (2:17.63); Emma Anderson - 3rd long jump (13-4.5); Gavon Uehlin - 1st 800m (2:32.15), 2nd- shot put (35-7); Corbin Wessel - 3rd 1600m (5:54.82); Kelby Garrett - 1st 100m hurdles (16.40), 1st, 200m hurdles (30.29); Boys' 4X100 (Uehlin, Mastin, Woolsey, Garner) - 2nd (54.32); Boys' 4X200 (Mastin, Peter, Ketterl, Garrett) - 3rd (2:02.73); Hunter Garner - 3rd long jump (14-6.75) 

Complete Results

Tuesday, April 18 2:00 p.m. St. Francis - 9 teams

7th - 4th

8th - 5th

7th - 1st

8th - 3rd

Brynna Addleman - 1st-shot put; Melody Koerperich - 1st-triple jump, Kaitlyn Howland - 2nd-long jump, 2nd-400m, 2nd-100m hurdles; Morgan Ketterl - 3rd, 100m; Jacie Fortin - 3rd, 400m; Girls' 4X100 - 2nd (Ketterl, Addleman, Jensen, Ketterl); Mackenzie Urban - 3rd-discus; Kelby Garrett - 1st-100m  hurdles and 200m hurdles, 3rd- triple jump; Logan Koger - 1st-shot put; Hunter Garner - 1st-high jump, 2nd-100m and long jump; Avery Reyes- 1st- pole vault; Zander Kempt- 2nd-400m; Alex Eskew - 2nd-800m; Boys' 4X200 - 1st (Peter, Mastin, Lee, Garner); Boys' 4X400 - 2nd (Wessel, Ketterl, Grafel, Kempt); Reece Grafel - 2nd-triple jump; Aiden Lee - 3rd-200m; 8th grade boys' 4X200 - 2nd (Woolsey, Eskew, Sellers, May); Bryce Peter-3rd discus and high jump;

Complete Results

Thursday, April 20 3:00 p.m. OBERLIN QUAD 3rd 3rd

Riley Ketterl - 3rd in 100m (14.62); Kaitlyn Howland - 1st in 100m hurdles (19.22), 3rd in long jump (13-6.5), 3rd in 400m (1:13.41); Emma Anderson - 3rd in 100m hurdles (20.50); 4X100 Relay - 1st (58.16) - Ketterl, Addleman, Koerperich, Ketterl); 4X200 Relay - 2nd (2:21.62) Raile, Fortin, Jensen, Anderson; Brynna Addleman - 3rd in shot put (29-7.5); Gracie Vontz - 2nd in discus (77'); Mackenzie Urban - 3rd in discus (74'5); Hunter Garner - 3rd in 100m (13.24) 3rd in high jump (4'10), 3rd in long jump - 14'1); Gavon Uehlin - 1st in 800m (2:31.28), 2nd in shot put (35'10); Zander Kempt - 3rd in 800m (2:39.80); Kelby Garrett - 1st in 100m hurdles (16.10), 1st in 200m hurdles (29.92), 3rd in triple jump (32' 4.25); 4X100 relay - 2nd (52.23) Uehlin, Woolsey, Garner, Garrett; 4X200 Relay - 3rd (2:03.25) Mastin, Lee, Sellers, May; 4X400 Relay - 3rd (4:57.58) Wessel, Grafel, Peter, Kempt; Corbin Wessel - 3rd in pole vault (6')

Complete Results

Thursday, April 27 3:00 p.m. Hoxie Quad 3rd 2nd

Gracie Vontz - 1st in discus (87'1.25), Riley Ketterl - 1st in 200 m (31.59), 3rd in 100m (15.20); Melody Koerperich - 3rd in 200m (32.81); Brynna Addleman - 3rd in 400m (1:18.24), 3rd in shot put (30'3); 400 Meter Relay - 1st (R. Ketterl, Howland, M. Ketterl, Koerperich) 57.40; 800m relay - 3rd (Raile, Addleman, Anderson, M Ketterl) 2:16.96; Kaitlyn Howland - 3rd in long jump (13'.5"); Hunter Garner - 1st in high jump (5"), 3rd in 100m (13.82) and in long jump (13'9"); Zander Kempt - 2nd in 400m (1:09.11); Gavon Uehlin - 1st in 800m (2:42.65); Corbin Wessel - 1st in 1600m (5:57.06); Kelby Garrett - 1st in 100m hurdles (17.72), 200m hurdles (30.23), and triple jump (33'5"); 400m relay - 1st (Uehlin, May, Garner, Garrett) 52.81; 800m relay - 3rd (Mastin, Lee, Sellers, May) 2:05.61; 1600m relay - 2nd (Wessel, Grafel, Kempt, Uehlin) 5:04.93

Complete Results

Thursday, May 4 3:00 p.m. Dighton Quad 2nd 2nd

Riley Ketterl - 1st in 100m (14.06) and in 200m (29.96); Kaitlyn Howland - 2nd in 100m (14.26), 4th in 400m (1:10.12) 2nd in high jump (4'4) and 3rd in long jump (13'5.5); Melody Koerperich - 3rd in 100m (14.40); Morgan Ketterl - 4th in 100m (14.41); Jacie Fortin - 3rd in 800m (3:02.12) and 5th in triple jump (26'8); Jacquelyn Marshall - 4th in 800m (3:02.30); Emma Anderson - 5th in 100m hurdles (20.02); Alana Raile - 5th in 200m hurdles (40.05); 4x100 - 1st (57.05) Ketterl, Addleman, Ketterl, and Koerperich; 4x200 - 3rd (2:15.97) M Ketterl, Marshall, Jensen, and Anderson; Brynna Addleman - 4th in shot put (29'6.5); Mackenzie Urban - 3rd in softball throw (115'8) and 4th in discus (65'4.5); Gracie Vontz - 2nd in discus (75'4); Lily Hendrickson - 3rd in high jump (4'2)

Boys - Hunter Garner - 1st in high jump (5'0), 3rd in 100m (13.13) and 4th in long jump (14'5.75); Aiden Lee - 3rd in 200m (29.12); Hunter May - 5th in 200m (30.40); Zander Kempt - 2nd in 400m (1:06.41) and 2nd in 800m (2:39.52); Gavon Uehlin - 1st in 800m (2:33.80) and in softball throw (185');  Reece Grafel - 5th in 800m (2:53.82); Corbin Wessel - 3rd in 1600m (5:54.45); Kelby Garrett - 1st in 100m hurdles (15.38), 200m (27.58) and triple jump (33'7); 4x100 - 1st (52.96) Uehlin, May, Garner, and Garrett; 4x200 - 2nd (2:05.90) Lee, Mastin, Sellers, May; 4x400 - 3rd (4:37.61) Uehlin, Wessel, Peter, Kempt; Bryce Peter - 3rd in softball throw - (170'4) and in high jump (4'6); Logan Koger - 5th in high jump (4'0); Avery Reyes - 3rd in pole vault (5'6); 

Complete Results

Thursday, May 11 9:00 a.m. NWKL at Tribune

7th -3rd

8th - 3rd

7th - 1st 

8th - 3rd

League Champions: Brynna Addleman in shot put (33'3.25) and discus (69'2); Placers: Kaitlyn Howland - 3rd in 100m (14.38) and 100m hurdles (19.14), 5th in high jump (4'2); Melody Koerperich - 4th in 100m (14.52) and 200m (31.32), 5th in triple jump (26'7.5); Morgan Ketterl - 4th in 100m (14.88), 5th in 200m (31.98); Riley Ketterl - 2nd in 200m (29.95) and 3rd in long jump (12'6); Jacie Fortin - 5th in 400m (1:13.21) and triple jump (27'6), 4th in 800m (3:01.89); Lily Hendrickson - 4th in 3200m (15:58.37) and 3rd in high jump (4'4); Emma Anderson - 4th in 100m hurdles (19.43); 4x100 relay - 2nd (57.70) Ketterl, Addleman, Marshall, and Ketterl; 4x200 relay - 2nd (2:07.17) Hendrickson, Raile, Anderson, Koerperich; 4x200 relay - 2nd (2:10.60) Fortin, Addleman, Marshall, M Ketterl; Gracie Vontz - shot put (28'10 and 3rd in discus (75'1); Mackenzie Urban - 4th in discus (72'6); 

Boys - League Champions: Hunter Garner in 100m (13.11), 200m (27.6), and high jump (4'10);  Zander Kempt in 400m (1:05.17); Gavon Uehlin in 800m (2:36.69); Placers: Alex Eskew - 5th in 800m (3:03.91) and 3rd in 3200m (13:1591); Zander - 3rd in 800m (2:45.01); Corbin Wessel - 3rd in 1600m (5:50.11), 4th in pole vault (6') and 5th in triple jump (27'2.5); Kelby Garrett - 2nd in 100m hurdles (16.13) and 3rd in 200m hurdles (28.74) and in triple jump (34'1.25); Aiden Lee - 5th in 100m hurdles (21.19) and in pole vault (6'); 4x100 relay - 2nd (54.62) Uehlin, May, Eskew, Garrett; 4x100 relay - 3rd (58.83) Koger, Lee, Reyes, Peter; 4x200 relay - 3rd (2:06.56) Eskew, Seller, VanMeter, May; 4x200 - 2nd (2:05.35) Mastin, Lee, Reyes, Peter; Gavon - 5th in shot put (33'1.5); Logan Koger - 5th in shot put (26'11.5); Bryce Peter - 2nd in discus (84'2) and 3rd in high jump (4'2); Gage Van Meter - 5th in high jump (4'8); Avery Reyes - 3rd in pole vault (6'); Hunter Garner - 2nd in long jump (14'5.5)

Complete Results

           

 

Jr. High Track - 2017 Schedule and Results

Date Subject Posted by:
No feedback has been posted yet. Please post yours!

Back To Top