Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Wrestling

Home > breadcrumbs: DCHS Athletics > breadcrumbs: Wrestling >

Working...

Ajax Loading Image

 

2017-2018 DCHS Wrestling Schedule and Results

DATE TIME PLACE TEAM RESULTS INDIVIDUAL PLACERS
Nov. 30 6:30 p.m. Home vs. Goodland L 45-28 Winners: Alex Eskew (fall), Drew Juenemann (8-0), Kel Grafel (fall), Isaiah Mason (fall), Zeke Jimenez (fall); JV - Colton Ketterl (fall)
Dec. 2 9:00 a.m. Hoxie Tournament 1st Champions: Drew Juenemann (126) and Kel Grafel (132); 2nd Place - Colton Ketterl (126), Dawson Kempt (138), Isaiah Mason (145), Reegon Witt (220); 3rd Place - Alex Eskew (113); 4th - Rowdy Farr (182), Zeke Jimenez (285).
Dec. 8 and 9 2:00 p.m. / 8:30 a.m. Colby Dual Tournament 1-6, Defeated Liberal 45-36 Team lost to Blue Valley North 36-35, Lexington 40-30, Hutchinson 72-12 Bear Creek 53-27, Goodland 48-30, Dodge City 58-20. Kel Grafel was 7-0, Isaiah Mason - 6-1, Reegon Witt, 6-1, Alex Eskew 5-2, Drew Juenemann 4-3, Zeke Jimenez, 4-3, Rowdy Farr 2-4, Colton Ketterl 1-1 
Dec. 16 10:00 a.m. Cambridge, NE Tournament 3rd Champions: Drew Juenemann (126), Isaiah Mason (145); 2nd - Zeke Jimenez (285); 3rd: Reegon Witt (195) 4th: Colton Ketterl (132)  5th: Alex Eskew (113)
Jan 4 5:00 p.m.  Home vs. P-Burg  W 39-33 Winners: Kel Grafel (fall), Drew Juenemann (8-3), Isaiah Mason (fall) Rowdy Farr (fall), David Waterman (fall), Zeke Jimenez (fall)
     vs McCook L 45-33 Winners: Kel Grafel (fall), Dawson Kempt (fall), Rowdy Farr (fall), Reegon Witt (8-4), Zeke Jimenez (fall)
Jan. 6 9:30 a.m. Norton Tournament 10th 3rd Place - Kel Grafel (126), Isaiah Mason (145)
Jan. 13 9:30 a.m.  Oberlin Tournament 3rd Champions: Kel Grafel (126), Drew Juenemann (132), Reegon Witt (195); 2nd - Dawson Kempt (138); 3rd - Alex Eskew (113), Isaiah Mason (145)
Jan 19 and 20 2:00 p.m. / 9:00 a.m. Beloit Tournament 15th Placers: 3rd - Kel Grafel (126), Reegon Witt (195); 5th - Isaiah Mason (145); 6th - Zeke Jimenez (285)
Jan. 26 3:00 p.m. McCook, NE Dual Tournament 0-4 McCook vs. Oberlin 48-28, Wray vs. Oberlin 66-12, Alliance vs. Oberlin 63-7, North Platte vs. Oberlin 66-15.  Reegon Witt was 4-0.
Feb, 3 10:00 a.m. Bartley, NE Tournament 4th Placers - 2nd - Alex Eskew (113), Kel Grafel (126), Reegon Witt (195), 3rd - Colton Ketterl (132), Dawson Kempt (138), Rowdy Farr (170), Zeke Jimenez (285), 4th - David Waterman (152)
Feb. 10  9:00 a.m.  Colby (Novice) NA Colton Ketterl - 1st, David Waterman - 3rd. Most Inspirational Wrestler - Dustin Quakenbush
Feb. 16 and 17 (Regionals) 9:00 Goodland NA State Qualifiers: 2nd - Kel Grafel (126), 3rd - Alex Eskew (113), 4th - Isaiah Mason (145)
Feb. 23 and 24 (State)   Hays NA STATE PLACERS: 3RD - KEL GRAFEL (126) and 6TH - ISAIAH MASON (145)
         

 

2017-2018 DCHS Wrestling Schedule and Results

Date Subject Posted by:
No feedback has been posted yet. Please post yours!

Back To Top