Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

DCHS Track

Home > breadcrumbs: DCHS Athletics > breadcrumbs: DCHS Track >

Working...

Ajax Loading Image

 

2019 DCHS TRACK

2019 Red Devil Track
2019 DCHS Track Team                                                        
Date Meet Girls Boys Top Results
Tuesday, April 2 Rawlins County Quad 3rd 2nd

1st Place: James Garner - 100m (11:83), Boys' 4X100 (47.33), Aubrey Sporn - javelin (116'6), Avery Reyes  - long jump (15'6), Anna Carter - shot put (34'11), discus (103'10), Alyssa Van Vleet - high jump (4'6)

Complete Results

Friday, April 5 Rawlins County Invitational 4/7 5/7

2nd Place: James Garner -100m (11:65), Anna Carter - shot put (34'.5), discus (104'), Alyssa Van Vleet - high jump (4'6); 3rd Place: Cindy Sheaffer - 800m (2:52.35), 4x100m - (K Garrett, D Juenemann, H Garner, J Garner) 47.66) 4x400m (K Garrett, D Juenemann, H Garner, J Garner) 3:59.62, Jean Soderlund - javelin (92'1), Jacie Fortin - triple jump (30'1.75); 4th Place: James Garner - 200m (24.76), Cindy Sheaffer - 1600m (6:43.92), Kelby Garrett - 300m hurdles (46:03),  Reegon Witt - discus (115'5), Anna Carter - javelin (91'10), Skyler Brown - pole vault (7') Kelby Garrett - pole vault (9'); 5th Place - 4X100m (A Sporn, A VanVleet, B Addleman, M Koerperich) 58:61, Jack Mumm - javelin (107'8), Hunter Garner - high jump (5'4), Tod Mastin - triple jump (33'7.25);  6th Place: Hunter Garner - 100m (12:08), Melody Koerperich - 100m (14:33), David Waterman - 3200m (13:26.45), Jean Soderlund - discus (87'2), Aubrey Sporn - javelin (102'8), Alissa Sporn - long jump (13'5)

Complete Results

Monday, April 15 Hill City Invitational 10/11 10/11

3rd Place: Anna Carter - shot put (35'3), 4th Place: 4x100 (K Garrett, D Juenemann, H Garner, J Garner) 47:40,  Cindy Sheaffer - 1600m (6:27.30), Anna Carter - discus (106'1.5) 5th Place: Hunter Garner - high jump (5'6), Skyler Brown - pole vault (7')

Complete Results

Tuesday, April 16 Plainville Invitational 6/9 8/10

1st Place: Anna Carter -shot put (35'1), 3rd Place - Anna Carter - discus (101'5), 4th Place - 4X100 Relay (K Garrett, D Juenemann, H Garner, J Garner) - 48.09; Brynna Addleman - shot put (32'2), Hunter Garner - high jump (5'4), Kelby Garrett - pole vault (10'6); 6th Place - James Garner -100m (12.13), Reegon Witt - discus (125;9), Jean Soderlund - javelin (94'11), Alyssa Van Vleet - high jump (4'4)

Complete Results

Tuesday, April 23 St. Francis Invitational 5/8 7/9

Boys: 100 meters: 3rd-James Garner (11.96), 6th-Hunter Garner (12.18); 200 meters: 5th-Kelby Garrett (24.66); 800 meters: 6th-Jack Farr (2:36.82); 4X100 3rd-(K Garrett, D Juenemann, J Garner, H Garner)-(47.73); 4X400-3rd (K Garrett, D Juenemann, J Garner, H Garner) (4:00.41); Discus: 5th-Reegon Witt (112'7); High Jump: 5th- Hunter Garner (5'6); Pole vault: 4th-Kelby Garrett (9'6), 6th-Avery Reyes (8')

Girls: 800 meters: 6th-Cindy Sheaffer (2:55.41); 1600 meters: 4th-Cindy Sheaffer (6:36.11); 4X800-3rd (M Koerperich, E May, J Fortin, C Sheaffer)-(13:19.49); Shot put: 1st-Anna Carter (35'10), 5th-Brynna Addleman (32'7); Discus: 4th-Anna Carter (96'3); Javelin: 2nd-Anna Carter (96'2); High Jump: 2nd-Alyssa VanVleet (4'6); Pole vault: 5th-Skyler Brown (7'); Triple Jump: 3rd-Jacie Fortin (29'7.25), 6th-Melody Koerperich (28'7)

Thursday, April 24 Wakeeney Invitational 9/10 11/11

Boys: 200m: 6th-Kelby Garrett (24.42); 

Girls: Shot put: 2nd-Anna Carter (34'3.5), 6th-Brynna Addleman (30'5.5); Discus: 4th-Anna Carter (96'2); Javelin: 6th-Anna Carter (93'9); Pole Vault: 6th-Skyler Brown (7'6)

Tuesday, April 30 DCHS Invitational     CANCELLED
Thursday, May 9 NWKL Meet - Oberlin 5/8 7/8

Boys: 100m: 4th-James Garner (12.11), 6th-Hunter Garner (12.32); 200m: 4th-Kelby Garrett (24.87), 6th-James Garner (25.29); Shot put: Reegon Witt (40'9); Discus: 5th-Reegon Witt (115'6); High jump: 4th-Hunter Garner (5'8); Pole vault: 2nd-Kelby Garrett (10'), 5th-Avery Reyes (8').

Girls: 1600m: 5th-Cindy Sheaffer (6:23.87); 3200m: 5th-Cindy Sheaffer (14:25.74); 100m hurdles: 5th-Skyler Brown (21.57); 4x100: 4th-A Sporn, A Van Vleet, B Addleman, M Koerperich (57.15); Shot put: 2nd-Anna Carter-36'6.5), 6th-Brynna Addleman (31'3.5); Discus: 3rd-Anna Carter (105'6); Javelin: 5th-Anna Carter (97'8.5); High jump: 4th-Alyssa Van Vleet (4'4); Pole vault: 3rd-Skyler Brown (7'6), 4th-Alana Meitl (7'); Triple Jump: 4th-Jacie Fortin (29'8). 

Friday, May 17 Regionals      
May 24-25 STATE - Wichita      

 

2019 DCHS TRACK

Date Subject Posted by:
No feedback has been posted yet. Please post yours!

Back To Top